Sardynia – przewodnik po Włoszech

Trafić do miejsca, gdzie wiatr sprzyja, a liczba słonecznych dni w roku sięga aż 300? Brzmi jak raj i to nie tylko dla żeglarzy! Sardynia, druga po Sycylii największa wyspa na Morzu Śródziemnym, jest świetnym wyborem na żeglarskie wakacje, również dla początkujących wilków morskich.

Załoga YACHTIC, kochająca Sardynię całym swoim żeglarskim sercem, podpowie Ci, co warto zobaczyć i skosztować na tej włoskiej wyspie.

Położenie i warunki

Położona jest pomiędzy atrakcyjnymi turystycznie punktami: Korsyką (należącą do Francji), Półwyspem Apenińskim, Sycylią, Tunezją i Balearami. Sardynia dzieli się na 8 prowincji, a jej stolicą jest malownicze miasteczko Cagliari. Przez wyspę przepływa kilka rzek, jej krajobraz tworzą głównie góry (to tutaj kumulują się opady), płaskowyże oraz makia, wiecznie zielona formacja roślinna charakterystyczna dla klimatu śródziemnomorskiego.

Na Sardynii jest gorąco i sucho, ale nie brakuje wiatrów sprzyjających żeglarzom. Jednym z nich, dość mocny latem, jest ciepły wiatr Sirocco wiejący z południa i południowego wschodu. Średnia temperatura w miesiącach letnich to 30 stopni Celsjusza, ale sezon dla żeglarzy trwa tu od marca do października. Infrastruktura żeglarska również zadowoli wilków morskich. Mówi się, że wybrzeże Sardynii należy do najpiękniejszych we Włoszech.

Wynajem jachtów we Włoszech

Zobacz samemu wszystko to, o czym piszemy na blogu. Zwiedzaj niepowtarzalne miejsca, zasmakuj italskiej kuchni i zakosztuj włoskiego słońca! Wyczarteruj jacht we Włoszech, skorzystaj z darmowej rezerwacji na kilka dni.

Jachty w Sardynii

Miejsca warte odwiedzenia

Nawet najbardziej zapalony żeglarz czasem schodzi na ląd, by suchą stopą odwiedzić najciekawsze okoliczne zabytki i miejsca. Jednym z nich jest Park Narodowy archipelagu La Maddalena położonym u północno-wschodnich wybrzeży Sardynii. Turystów przyciągają tutaj nieskazitelnie czyste, szmaragdowe wody, białe plaże oraz roślinność nienaruszona przez człowieka. Dodatkową atrakcją są granitowe skały różnej wielkości i różnych kształtów.

Na samej Sardynii warto zaś zobaczyć choć kilka z nuragów, czyli stożkowych wież wznoszonych nad kamiennymi ołtarzami przez Nuragijczyków, lud zamieszkujący wyspę w starożytności. Szacuje się, że na Sardynii znajduje się aż 7 tysięcy takich budowli.

Lokalne przysmaki

Każda kultura opiera się na języku, historii oraz oczywiście kuchni. Lokalnych przysmaków nie brakuje też na tej pięknej, słonecznej wyspie. Obowiązkowo musisz skosztować pane carasau, lokalnego chleba, który w całej Italii znany jest jako carta da musica (papier nutowy). To cienkie, chrupiące płaty ciasta, które obowiązkowo piecze się w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Chleb można zabrać w rejs, jeszcze przez kilka dni będzie świeży.

Jeśli Włochy, to wino! Lubisz ten trunek? Mieszkańcy Sardynii też go cenią, a najbardziej poważają białe wino Vermentino di Gallura, bogate w miodowe i owocowe aromaty. Świetnie pasuje do owoców morza, zwłaszcza zaś krewetek.

My już czujemy zew sardyńskiej przygody, a Ty? Pamiętaj, że możesz wyczarterować jacht nie mając doświadczenia i patentu. Wystarczy, że wynajmiesz również skipera, który będzie służył wiedzą i pomocą w czasie rejsu. Szerokich wód!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwa × 5 =