Jaka jest pogoda we Włoszech?

Pewnie nie raz marzyliście o podróży do Włoch. Doskonała pogoda, mnóstwo urokliwych krajobrazów, a przede wszystkim kuchnia, której tak trudno jest się oprzeć! Każdy powinien choć raz w życiu odwiedzić to miejsce, aby poczuć śródziemnomorski klimat i zachwycić się tym, co ma do zaoferowania słoneczna Italia!

Powodem, dla którego coraz większa ilość żeglarzy decyduje się płynąć właśnie w tamte rejony, jest atrakcyjna pogoda, która utrzymuje się od wiosny, aż do jesieni. Na szczególną uwagę zasługuje również zróżnicowana linia brzegowa, która umożliwia żeglującym odkrywanie kolejnych zakątków i cieszenie się niezapomnianymi wrażeniami z podróży.

Klimat we Włoszech

Włochy leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Klimat tego kraju jest zróżnicowany ze względu na jego położenie, jednak uchodzi za bardzo przyjemny. Lata należą do ciepłych i zasadniczo suchych, a zimy są łagodne i wilgotne. Cechy klimatu śródziemnomorskiego dotyczą przede wszystkim terenów wybrzeża, gdzie miesiące letnie są wyjątkowo upalne – w ich trakcie temperatura rzadko spada poniżej 30°C. Zupełnie inaczej jest w okolicach Alp, gdzie dominuje znacznie chłodniejszy klimat umiarkowany.

Jaka jest temperatura we Włoszech?

Sezon żeglarski rozpoczyna się już na początku maja, a kończy zazwyczaj na przełomie października i listopada. W niemal całym kraju temperatura przekracza wtedy 20ºC. Szczyt sezonu przypada jednak na lipiec i sierpień, kiedy pogoda i wiatr stwarzają przyjazne warunki do żeglowania. Wraz z nadejściem lipca dni stają się coraz dłuższe, a słońce świeci nawet przez 12-14 godzinm w ciągu dnia. Temperatura potrafi sięgać ponad 30°C, a w nocy spada do ok. 19 °C.
W sierpniu nasłonecznienie nieco spada, jednak temperatura pozostaje równie wysoka, co w poprzednim miesiącu. W ciągu tych letnich miesięcy zatoki bywają nieco zatłoczone, a koszty cumowania jachtu są dość wysokie. Aby uniknąć szczytu sezonu, warto zaplanować swój urlop na czerwiec lub wrzesień. Temperatury nie są wtedy o wiele niższe, a znaczna ilość dobrze wyposażonych portów pozwoli wam zacumować swój jacht w uroczych zatoczkach i uniknąć jednocześnie przeludnionych miejsc. Słoneczna pogoda nie powinna opuszczać was tam przez cały pobyt.
Średnia suma opadów we wrześniu wynosi od 17 mm na Sycylii, do 86 mm na północy Włoch. Miłośnicy pływania docenią z pewnością wysoką temperaturę wody w morzu, która utrzymuje się przeważnie aż do października.

Widok na Włoskie Capri

Włochy wspaniały widok na Capri po przybyciu promem na wyspę. Liczne łodzie i promy w przystani.

Jakie są warunki żeglarskie we Włoszech?

Pogoda uzależniona jest od poszczególnych regionów żeglarskich, gdzie występować może całkowicie odrębny klimat i wiatry. Regiony te podzielone są pod względem geograficznym, a w każdym z nich przeważają inne wiatry. Zróżnicowany teren, podobnie jak w innych krajach śródziemnomorskich, ma wpływ na fakt, że wiatr, który wieje w jednym miejscu, może być zupełnie inny kilka kilometrów dalej. W okresie wiosenno-letnim średnia siła wiatru mieści się między 3 a 5ºB.
Zimowy wiatr Tramontana wieje na północy Włoch, a największą siłę osiąga przed wschodem słońca. Na południu kraju wieje Sirocco – gorący, z zarazem wilgotny wiatr z Afryki. W południowo-zachodniej części Włoch natkniecie się na Libecco, który w szczególności wpływa na klimat Sardynii i wybrzeże Toskanii. Osiąga siłę od 5 do 7ºB, często niesie ze sobą chmury i opady, może też trwać do 4 dni. Z północnego zachodu pochodzi natomiast wiatr Maestrale, który wieje na zachodnim wybrzeżu Sardynii (nazwa ta jest używana do nazywania również wielu innych pomniejszych wiatrów z tego kierunku). Na północnym Adriatyku wieje dość silny wiatr Bora, podobny do Maestrale. Występuje regularnie zimą, choć można natrafić na niego także w innych miesiącach – może utrzymywać się nawet do 12 dni. Burze we Włoszech pojawiają się najczęściej latem i jesienią. Szanse ich spotkania są większe bliżej wybrzeża niż na otwartym morzu, jednak nie ma co do tego reguły.

Jakie są opady we Włoszech?

Im bliżej na południe Włoch, tym opady coraz mniejsze. Najwyższy poziom opadów w skali rocznej występuje na południowych skłonach Apeninu Liguryjskiego, a najniższy na południowym wybrzeżu. Wiosnę i jesień uważa się za najbardziej deszczowe pory roku. Reguła ta nie dotyczy jednak Sycylii, gdzie zwiększenie opadów obserwuje się zimą. Ilość opadów w ciągu roku to od 500 mm na Sardynii i Sycylii aż do 3000 mm, w Alpach. Najmniej deszczowymi miesiącami w roku we Włoszech są lipiec i sierpień, kiedy to suma opadów waha się od 20 do 35 mm.

jacht we włoszech

Wyczarteruj jacht we Włoszech

Wybierz się na rejs jachtem we Włoszech! Zajrzyj do naszej wyszukiwarki i zobacz najgorętsze oferty czarteru!

Zarezerwuj jacht we Włoszech!

Włochy to atrakcyjny i ciekawy kierunek żeglarski, szczególnie dla osób, które poszukują alternatywy dla Chorwacji czy Grecji. Pewna, upalna pogoda, niezłe warunki do żeglowania i długi sezon są gwarantem satysfakcjonującego rejsu i udanego wypoczynku. Nie czekaj, zarezerwuj dogodny dla siebie termin i już wkrótce wyrusz po kolejną przygodę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

20 − 14 =