Europa Kontynentalna – przewodnik po Włoszech

W porównaniu z Chorwacją czy Grecją, Włochy nie są aż tak popularnym celem podróży żeglarskich. To błąd, ponieważ ten kraj jest atrakcyjny pod względem zabytków, kuchni oraz oczywiście warunków sprzyjających wilkom morskim. Wybierasz się w rejs po Włoszech? Mamy dla Ciebie krótki przewodnik, który pozwoli Ci zaznajomić się z podstawowymi informacjami.

Położenie i warunki

Włochy to kolebka najlepszych i najbardziej znanych tradycji starożytnych. Właśnie z Cesarstwa Rzymskiego pochodzili wodzowie, filozofowie i artyści, których cytujemy do dzisiaj. Pozostałości świetności tego państwa widać po dziś dzień, więc jeśli tylko lubisz zwiedzać i podziwiać historyczne piękno, z pewnością się nie zawiedziesz.

Włochy leżą na Półwyspie Apenińskim, wśród akwenów Morza Śródziemnego: Morza Liguryjskiego, Morza Tyrreńskiego, Morza Jońskiego i Morza Adriatyckiego. Imponująca jest również linia brzegowa, która liczy około 7600 kilometrów! Już sama ta wiadomość powinna przekonać, że Włochy to idealna destynacja dla żeglarzy.

Niemniej ważne są jednak warunki. Największe opady deszczu notuje się wiosną i jesienią, a w większości kraju panuje klimat śródziemnomorski. Na żeglarzy czekają zaś dobre wiatry o sile wynoszącej w okresie letnim 3-5B. Średnia temperatura w lipcu i sierpniu to 27 stopni Celsjusza.

Nabraliście ochoty na włoskie wakacje?

Sprawdźcie, które jachty stacjonują we Włoszech i które możecie wyczarterować w kilka chwil, bez wychodzenia z domu. Zarezerwujcie bezpłatnie najlepszy z nich z ruszajcie na podbój Włoch!

Zobaczcie jachty we Włoszech

Miejsca warte odwiedzenia

Ze względu na rozbudowaną linię brzegową, Włochy dają wilkom morskim wiele opcji cumowania i zwiedzania. Niemniej jednak, jak w każdym kraju, znajdziemy miejsca bardziej atrakcyjne pod względem żeglarskim oraz kulturowym.

Jednym z popularniejszych celów podróży jest oczywiście Sycylia, największa wyspa Morza Śródziemnego, oddzielona od Półwyspu Cieśniną Mesyńską. Imponująca historia wyspy, jej geografia i klimat oraz malownicze wybrzeża sprawiają, że żeglarze chętnie ją odwiedzają. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Palermo, prowincja Sycylii, która kusi swoimi licznymi zabytkami. Będąc w Palermo, poczujesz, jakbyś cofnął się w czasie. Z kolei jeśli lubisz plażować, koniecznie zajrzyj na południe wyspy. Znajdziesz tam niebiańskie plaże z białym piaskiem.

Drugim atrakcyjnym dla wilków morskich miejscem jest Zatoka Neapolitańska. Mieści się na południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch i oblewa trzy wyspy: Capri, Ischię oraz Procidę. Przy Zatoce położone są Pompeje i Herkulanum, dwa starożytne, zabytkowe miasta zniszczone na początku naszej ery przez wybuch Wezuwiusza.

Lokalne przysmaki

Włochy to nie tylko wino, pizza oraz makarony. Tak naprawdę kraj ten słynie ze swoich kulinarnych regionów, a w każdym z nich zjemy zupełnie inne przysmaki.

W kuchni włoskiej wykorzystywanych jest wiele przypraw w postaci ziół. Są to głównie bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn i estragon. Ulubionym serem Włochów jest parmezan, natomiast warzywami pomidory, czosnek i cebula. Na Sycylii zjesz najpyszniejsze desery, w Neapolu najlepszą tradycyjną pizzę, natomiast w Bolonii znany na całym świecie pomidorowy sos mięsny. Koniecznie musisz również skosztować serów. Obok parmezanu będą to: mozzarella, gorgonzola, mascarpone, ricotta, grana padano czy casu marzu (ser typu owczego spożywany z… larwami!). Pamiętaj także o truflach, białych i czarnych, czyli niezwykle drogich i aromatycznych grzybach.

Włochy to istny raj dla żeglarzy, którzy oprócz idealnych warunków do żeglowania, cenią sobie również dobre jedzenie i piękne widoki. Nie zapominaj, że marzenia o pływaniu po włoskich akwenach są na wyciągnięcie ręki wystarczy, że wynajmiesz jacht z profesjonalnym skipperem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

siedem + siedemnaście =