Węzły żeglarskie – niezbędne minimum

Lato już niedługo, więc pewnie Ci spontaniczni dopiero zaczynają się zastanawiać, jak spędzić tegoroczne wakacje. Ci “zorganizowani” dopinają już pewnie wszystko na ostatni guzik. Jedno jest pewne: jeśli chcecie przeżyć niezapomnianą przygodę, wybierzcie czarter jachtu, zamiast wakacji w hotelu! To połączenie aktywnego wypoczynku z błogim relaksem. Jednak do tego typu urlopu trzeba się odpowiednio przygotować!

Właśnie dlatego mamy dla Was poradnik – taki ekspresowy kurs z zakresu wiązania podstawowych węzłów żeglarskich. Każdy, kto ma w planach udział w rejsie, powinien opanować tę umiejętność. Bez obaw – nie jest to tak trudne, jak myślicie! Natomiast dla osób, które przygotowują się do zdania egzaminu na patent żeglarski, będzie to dobra powtórka! A więc zaczynamy!

Knaga

Zdecydowanym numerem jeden wśród podstawowych węzłów jest zakładanie liny na knadze. Jest to jedna z najważniejszych umiejętności podczas rejsu – węzeł knagowy używany jest do cumowania jachtu.

Żeglarskie węzły

Węzeł ratowniczy i wyblinka

Kolejnym węzłem, który powinien opanować każdy załogant, jest węzeł ratowniczy. Na jachcie pełni rolę pętli cumowej, ale tak naprawdę jest bardzo uniwersalny i przyda się w każdej sytuacji, w której będzie trzeba coś przywiązać, zawiązać czy zawiesić, nie mówiąc już o jego podstawowej funkcji – ratowniczej. W skrócie: węzeł ratowniczy stosujemy wszędzie tam, gdzie chcemy zyskać niezaciskającą się pętlę. Kolejny podstawowy węzeł żeglarski to wyblinka – jest jednym z najstarszych węzłów, który również uważany jest za uniwersalny, jednak nie może poszczycić się niezawodnością w każdej sytuacji, w przeciwieństwie do węzła ratowniczego. Najczęściej służy do zawieszania odbijaczy na relingach.

Buchta

Buchtowanie liny to inaczej poprawne składanie liny – aby się nie poplątała i można było od razu z niej skorzystać przy kolejnym manewrze portowym. Choć buchtowanie wydaje się banalnie proste, to warto znać kilka ważnych zasad, dzięki którym nasza buchta będzie idealna i łatwa do rozwiązania w awaryjnej sytuacji.

Węzeł płaski

Węzeł płaski łączy dwie liny o tej samej grubości. Wiązanie go jest zbliżone do sznurowania butów, jednak trzeba zwrócić uwagę na kierunek prowadzenia końców lin, ponieważ węzeł musi być symetryczny. Jego plusem jest to, że nawet po mocnym zaciśnięciu, można go łatwo, szybko i sprawnie rozwiązać.

Aby nie poprzestać na suchej teorii, zachęcamy do obejrzenia naszego filmu, który w prosty i przejrzysty sposób pokaże Wam, jak zawiązać węzeł knagowy, ratowniczy, płaski, wyblinkę i jak poprawnie wykonać buchtowanie liny. Krok po kroku nauczycie się wszystkich najważniejszych umiejętności!

Gdy już posiądziecie tę wiedzę, podczas rejsu będziecie się czuli pewniej i bezpieczniej. Praktyka czyni mistrza, dlatego chwytajcie za liny i do nauki! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

3 × 2 =