Ster strumieniowy – ułatwienie manewrów

Wybierając jacht zwracamy uwagę na wiele kryteriów – również jego wyposażenie i parametry techniczne. Coraz więcej jednostek posiada wbudowany ster strumieniowy, który jest bardzo pomocny, szczególnie podczas manewrów w ciasnych marinach, gdzie na naszą niekorzyść działa zatłoczenie, prąd wody czy boczny wiatr. Czym właściwie jest ster strumieniowy i jak ułatwia manewry?

Jak działa ster strumieniowy?

Ster strumieniowy (ang. bow thruster) powoli staje się standardem jeśli chodzi o wyposażenie współczesnych jachtów. To tzw. pędnik tj. mały elektryczny silnik, wytwarzający ciąg wody ukierunkowany prostopadle do symetrii jachtu, umiejscowiony pod wodą, w okolicach dziobu lub rufy. Ster strumieniowy jest bardzo przydatny na większych jachtach i w dużym stopniu ułatwia manewry takie jak kotwiczenie czy cumowanie rufą do nabrzeża, kiedy ze względu na wiatr wiejący na burtę, trudno jest zapanować nad dziobem jachtu. Ster zwiększa nasze możliwości manewrowania przy bardzo małych prędkościach. Dzięki nim możemy dosuwać i odsuwać się od nabrzeża czy wykonywać ciasne zwroty i cyrkulację znacznie sprawniej niż przy użyciu tradycyjnego steru i śruby napędowej.

Pływanie jachtem

O czym trzeba pamiętać?

Stery strumieniowe można najogólniej podzielić ze względu na napęd na stery ze śrubą pojedynczą, podwójną i podwójną counterrotating, jednak na zwykłych jachtach trzy-, cztero – czy pięcio-kabinowych dominuje ten pierwszy rodzaj. Ster strumieniowy jest najczęściej napędzany przez zewnętrzny akumulator, ładowany w trakcie pracy silnika głównego i zdarza się, że w trakcie manewrów wyłącza się na czas doładowania do odpowiedniego poziomu napięcia – dlatego najlepiej nie używać go dłużej niż kilka-kilkanaście sekund na raz, lecz stosować metodę małych impulsów.

Pływaj jachtem ze sterem strumieniowym

Nasza wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie jachtów według wielu kryteriów – w tym także wyposażenia! Wybierz idealny jacht i spędź wakacje na wodzie!

Zobacz jachty ze sterem strumieniowym

Sterem operujemy za pomocą joysticka, który znajduje się w pobliżu koła sterowego. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna – wypchnięcie joysticka w prawo sprawia, że dziób również przesuwa się w tą stronę. Mimo, że ster strumieniowy jest bardzo pomocny, trzeba pamiętać, że najlepiej sprawdza się przy słabym wietrze i bardzo małej prędkości. Należy również uważać na wszelkie śmieci i liny w wodzie, np. cumy przy wlotach to tuneli, które mogą zostać wciągnięte i zniszczyć łopatki.

Ster strumieniowy sporo ułatwia i jest dość prosty w obsłudzę, dlatego warto szukać jednostek, które mają go na wyposażeniu – zwłaszcza wtedy, gdy manewrowanie w ciasnych marinach nie jest nasza mocną stroną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

7 + 13 =