Bezpiecznie na jachcie – 5 złotych zasad

Choć widząc spokojne morze i czując na skórze promienie słońca wydaje się nam, że jachting jest w pełni bezpieczny, to cały czas trzeba mieć w głowie myśl, że to wciąż sport zaliczany do tych ekstremalnych. Dziś przedstawimy Wam 5 złotych zasad, których przestrzeganie pozwoli Ci maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo na jachcie.

1. Regularnie śledź pogodę

Nawet jeśli nic nie wskazuje na to, że pogoda mogłaby się zmienić, to dobrze jest regularnie, w miarę możliwości śledzić prognozy pogodowe. Jeśli tylko coś Was zaniepokoi, to lepiej zostańcie w marinie. Ale bez obaw – czas spędzony na postoju możecie poświęcić na zwiedzanie, nawiązywanie znajomości z lokalnymi mieszkańcami i poznawanie miejscowej kuchni.

2. Sprawdź listę

Wiadomo, że niektóre rzeczy na jachcie są bardziej przydatne, a inne mniej. Bez niektórych na pewno sobie poradzimy, ale brak innych mógłby nam przysporzyć sporo kłopotów. Jednymi z takich właśnie „must have” przed rejsem są dokumenty (zarówno te osobiste, jak i te dotyczące jachtu), dobrze wyposażona apteczka czy odpowiednie narzędzia. Rzeczami, bez których pobyt na jachcie mógłby być dużo mniej komfortowy z pewnością są okulary z filtrem przeciwsłonecznym, nakrycie głowy czy buty z antypoślizgową podeszwą.

3. Poznaj rejon, po których chcesz pływać

Nie chodzi oczywiście o to, by znać położenie każdego, najmniejszego kamyczka – od czego w końcu są plotery map? 🙂 Jednak przed rejsem nie zaszkodzi, aby wstępnie zaplanować jego trasę. Dobrze jest znać położenie fajnych, świetnie wyposażonych marin, jak i tych bardziej kameralnych portów. Rozeznajcie się, gdzie leżą polecane przez innych żeglarzy plaże i zatoczki, gdzie zatankujecie oraz które miejsca lepiej omijać ze względu na stały tłok czy płycizny.

Znajdź najlepszy port…

…i najlepszy jacht! To Ty decydujesz, gdzie chcesz płynąć. My gwarantujemy Ci najlepszą cenę za czarter!

Znajdź jacht

4. W razie potrzeby – zapnij szelki

Jasną sprawą jest, że nie musisz chodzić w szelkach asekuracyjnych cały czas, choć dobrze jest dla pewności przypiąć najmłodszych załogantów. Jeśli wiatr jest mocny, czyli powyżej szóstki, a fale wysokie – dobrze jest zabezpieczyć się przed wypadnięciem za burtę. Taka sytuacja mogłaby skończyć się tragicznie, ponieważ jacht, choć czasem tego nie widać, porusza się bardzo szybko.

5. Odstaw alkohol

Oczywiście chodzi o odstawienie alkoholu na czas płynięcia. Pijana załoga, a w szczególności pijany skiper – to nie brzmi dobrze, ani też zazwyczaj dobrze się nie kończy. Napoje wyskokowe, zwłaszcza te najlepsze, domowej roboty, lokalne – zostawcie na wieczór. Gdy bezpiecznie „zaparkujecie” w marinie, możecie bez obaw rozkoszować się dowolnym alkoholem 😉

Pamiętajcie tylko, by przestrzegać regulaminu portu – chodzi tu o godziny odpłynięcia, by odsypianie nocnej balangi nie wiązało się z kosztami dodatkowej doby w porcie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

trzynaście + dziewiętnaście =