Żeglarska etykieta

Poznanie kilku podstawowych zasad związanych z jachtingiem pozwoli Ci na żeglowanie bez stresu o jakąkolwiek gafę czy złe pierwsze wrażenie w oczach doświadczonych żeglarzy.

  1. Dbaj o jacht

To, jak wygląda Twój jacht świadczy o kapitanie i o całej załodze. Nawet najpiękniejszy, najnowszy, lśniący chromem laminatowy gładki jacht źle będzie świadczył o osobach, które na nim pływają, jeśli będzie na nim mnóstwo odcisków butów, a kokpit zawalony będzie niepotrzebnymi gratami.  Jeśli to Ty sterujesz jachtem, to zadbaj o jego czystość, sklarowane żagle i liny. Jeśli to możliwe, to unikajcie suszenia ubrań i bielizny na relingach. Oczywiście, że po kąpieli w morzu lub niespodziewanym deszczu musicie gdzieś je wysuszyć, jednak zadbajcie, by wyglądało to schludnie.

  1. Uszanuj innych i zachowuj się cicho

No, może względnie cicho. Nie musicie rozmawiać szeptem 😉 Chodzi o to, że relaks i odpoczynek dla każdego znaczy coś innego. Jedni odprężają się tańcząc przy głośnej muzyce i drinkach, a inni wolą w ciszy poczytać książkę. Uszanuj to i nie katuj innych głośną muzyką, zwłaszcza, że nie tylko ludzie, ale też dzikie zwierzęta mogą nie być z tego powodu zadowolone. Jeśli nie wyobrażasz sobie rejsu bez głośnej zabawy do rana, to wybierz miejsca, które tętnią nocnym życiem (np. Wyspę Pag w Chorwacji), niżeli takie, które przyciągają rodziny z dziećmi.

  1. Nie śmieć

Wydaje się być to oczywiste, ale niektórzy wciąż o tym zapominają. Według niektórych badań, co godzinę wyrzucane jest do wody ok. 675 ton śmieci. To przyczynia się do śmierci bardzo wielu morskich zwierząt. Pomyśl o tym, zanim wrzucisz do wody kolejną plastikową torebkę lub puszkę.

A teraz coś dla palaczy: jeden niedopałek papierosa rozkłada się 400 lat.

  1. Wpływając do portu – ubierz się!

Wpływanie do mariny w kostiumie kąpielowym lub bez koszulki nie jest dobrze przyjmowane przez innych żeglarzy i bosmanów. Kiedy pływasz, możesz ubierać się jak chcesz, jeśli jednak przybijasz do portu – ubierz się.

  1. Naucz się podstawowych zwrotów w języku kraju, do którego się wybierasz

Niby angielski każdy zna i niby każdy wszędzie się dogada, jednak nie możesz być tego nigdy pewien. Nie możesz wymagać od miejscowych bosmanów, żeglarzy i sprzedawców by znali ten język. Dlatego bezpieczniej będzie, gdy przed wyjazdem nauczysz się podstawowych zwrotów, które mogą Ci się przydać. Na pewno na tym nie stracisz, a możesz tylko zyskać, na przykład przychylność miejscowych :).

  1. Zamiast krytykować – pomóż!

Pomoc ze strony załóg jachtów, które wcześniej zakotwiczyły już w porcie wobec jachtów nadpływających, należy do niepisanego prawa i grzeczności żeglarskiej. Jeśli widzisz, że ktoś nie radzi sobie, na przykład z wejściem do portu, to zamiast wyśmiewać i obgadywać – zaoferuj swoją pomoc. Mniej doświadczeni żeglarze chętnie uczą się od „starych wilków morskich”. Pamiętaj, że karma wraca. Jeśli Ty trafisz na trudne warunki atmosferyczne, to możesz mieć nadzieję, że i Tobie ktoś pomoże. Poza tym, pomagając amatorom „zaparkować” masz też w tym swój interes, zwłaszcza, gdy chcą stanąć obok – chronisz swój jacht przed zniszczeniem.

ludzie na jachcie

Poznałeś już żeglarską etykietę?

W takim razie nadszedł czas, żeby wyczarterować jeden z pięknych jachtów i poznać żeglarstwo „od kuchni”!

Zobacz dostępne jachty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwadzieścia + dziewięć =