Toaleta na jachcie – co musisz wiedzieć?

Toalety na jachtach są jednym z istotnych aspektów ich standardu i jakości. Każdy, kto miał okazję ich używać wie, że pierwsze zetknięcie z nimi potrafi być problematyczne. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami obsługi, aby uniknąć ewentualnych awarii, zwłaszcza, że temat jest dla wielu wstydliwy.

Toalety manualne

Umiejętność prawidłowej obsługi pokładowej toalety to jeden z najważniejszych aspektów komfortowego żeglowania. Pokładowe toalety nie należą do największych i najwygodniejszych w użytku, a co więcej, wiele z nich posiada nieco skomplikowany system spłukiwania – w wielu przypadkach manualny. Nie jest trudny do przyswojenia, jednak wymaga pewnej ostrożności i odpowiedniego postępowania. Do spłukiwania służy specjalny uchwyt, w większości przypadków znajdujący się po prawej stronie od sedesu, oraz znajdujący się nad nim zawór. Kiedy nie używamy toalety, zawór należy ustawić w pozycji oznaczonej jako “wypompowywanie”. Po jej użyciu, powinniśmy przełączyć go w przeciwną pozycję i za pomocą uchwytu (pompki) spłukać całą zawartość muszli – lepiej robić to przez dłuższą chwilę (ok. 10-12 razy) żeby upewnić się, że w rurach nie zostały żadne nieczystości, które na przechyłach lubią… Wracać 😉 Trzeba pamiętać o tym, żeby nie zatkać toalety, nie wrzucać do niej środków higienicznych, papieru czy śmieci.

Toalety elektryczne

Elektryczne toalety zapewniają spore udogodnienie, jednak ich wadą może być głośne działanie, które jest w stanie obudzić innych członków załogi w nocy oraz zakaz spłukiwania papieru toaletowego, który może doprowadzić do zepsucia się ostrzy. Elektryczne toalety wykorzystują dwie pompy i system rozdrabniający. Nie wszystkie elektryczne toalety pobierają wodę morską – część z nich wykorzystuje specjalne zbiorniki na wodę. Jeśli jacht, który rezerwujemy posiada takie rozwiązania, koniecznie upewnijmy się, gdzie znajduje się wspomniany zbiornik w trakcie check-inu.

Opróżnianie toalety

Korzystając z toalety pamiętajmy, że wszelkie nieczystości wpływają prosto do morza. Dlatego też nie używamy jej w marinach, ale podczas płynięcia. Jeśli cumujemy w marinie, za potrzebą po prostu udajmy się do lądowych sanitariatów. Coraz częściej jachty wyposażane są w zbiorniki nieczystości, które pozwalają korzystać z toalety również w portach i zatokach, należy pamiętać wtedy o zamykaniu i otwieraniu zaworu odpływowego zbiornika w odpowiednim momencie. 

Toalety na jachcie wymagają odpowiedniej i odpowiedzialnej obsługi – w ten sposób unikniemy wszelkich awarii, które mogą bardzo uprzykrzyć naszą żeglarską przygodę. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do działania toalety na jachcie, lepiej wypytać o wszystko podczas odbioru jednostki.

Zawsze pamiętaj:

  1. Nie wrzucaj do toalety niczego co nie przeszło przez Twój przewód pokarmowy :). W szczególności papieru, środków higienicznych, włosów zdjętych ze szczotki do włosów itp.
  2. Przygotuj sobie w łazience woreczek foliowy do którego będziesz wyrzucał to czego nie możesz wrzucić do toalety.
  3. Zawsze przepłukuj toaletę 10-15 sekund po zniknięciu nieczystości.
  4. W porcie i w zatokach zamykaj odpływy ze zbiorników nieczystości, otwieraj je na pełnym morzu.
  5. Zapchanie toalety jest jednym z najczęstszych jachtowych problemów technicznych, usunięcie takiej awarii jest bardzo kłopotliwe i nieprzyjemne, a koszty wykonania takiej usługi nie są też najczęściej objęte ubezpieczeniem kaucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

jedenaście + 6 =