Na jachcie: kambuz vs. domowa kuchnia

Domowa kuchnia i jachtowy kambuz niewiele się od siebie różnią. Największą różnicą jest… rozmiar! Kuchnia na jachcie jest dużo mniejsza i bardziej ciasna niż kuchnia w większości naszych mieszkań i domów. Mniejsza jest i lodówka, i zlew, i miejsce do gotowania, i blat do przyrządzania potraw, a także pozostałe „szafki” do przechowywania składników, garnków i talerzy. Rozmiar kambuzu może być różny, w zależności od konkretnego jachtu.

Planuj z głową!

Rozmiar kuchni na jachcie nie jest jednak żadnym większym utrudnieniem, jeśli tylko dobrze zaplanujemy zakupy i kolejne dania, które będziemy gotować. Nie przepełniajmy lodówki i innych miejsc, w których będziemy przechowywać produkty spożywcze. Planujmy z głową kolejne zakupy i wybierajmy to, co rzeczywiście zjemy w niedługim czasie.

Co z wyposażeniem?

Zazwyczaj kuchnie są dobrze wyposażone przez armatorów, dlatego nie musimy zabierać na rejs swoich patelni, garnków, czy noży. Przydać się mogą podstawowe przyprawy, otwieracz do puszek i korkociąg.

Jak bezpiecznie gotować?

Jeśli chodzi o samo gotowanie, to jedną z przeszkód, na którą możemy natrafić jest stabilność (a w zasadzie niestabilność) pokładu. Dlatego też nie wypełniajmy garnków po brzegi, a zachowajmy kilka centymetrów wolnego miejsca. To może zapobiec wylaniu się np. gotującej się wody, czy zupy. Warto też pamiętać, by zakręcać butlę gazową, jeśli skończyliśmy już używać palników. Dbajmy również o porządek w kuchni – po skończonej pracy schowajmy wszystkie ostre przedmioty, takie jak noże, na swoje miejsce, by nikt przypadkiem się nie zranił.

Lubisz dobrze zjeść? Postaw na luksusowy jacht

Niektóre z luksusowych jachtów mają na wyposażeniu, oprócz kuchenek gazowych, także piekarniki i mikrofalówki i dwukomorowe zlewy z ciepłą wodą. Kambuz na takim jachcie niewiele się różni od naszej domowej kuchni, a gotowanie w nim staje się czystą przyjemnością! 😉

gotowanie na jachcie

Jachty ze świetnie wyposażoną kuchnią znajdziesz na YACHTIC

Wybierz kraj, znajdź łódź, sprawdź wolne terminy i zarezerwuj wymarzone wakacje!

Znajdź jacht!

  1. „Kuchnia na jachcie jest dużo mniejsza i bardziej ciasna niż kuchnia w większości naszych mieszkań i domów”… pewnie nie widzieliście kuchni w moim mieszkaniu ;)… te na jachtach dla mnie to odskocznia w luksus! :p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

5 + dziewięć =