Która kabina na jachcie jest najwygodniejsza?

Jeśli nigdy nie mieliście okazji przebywać na jachcie, to z pewnością zastanawiacie się nad funkcjonalnością i wygodą pomieszczenia, w którym będziecie spali. Czy będzie dostateczna ilość miejsca? Czy kabiny spełnią nasze oczekiwania? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, przywiązując szczególną uwagę do komfortu użytkowania poszczególnych kabin jachtu.

Pomieszczenia na jachcie

Układ pomieszczeń jachtu jest oczywiście związany z jego kształtem i bryłą. Mesa, czyli salon, to główne miejsce spotkań całej załogi. Najczęściej znajduje się w nim stół jadalniany i kanapy do siedzenia. Czasami stół i kanapy są składane i po złożeniu służą jako łóżko. Z salonem połączony jest kambuz, czyli aneks kuchenny wyposażony we wszystkie potrzebne do gotowania sprzęty. W kabinach sypialnych znajdziemy koje (tak nazywamy miejsca do spania), szafy i schowki na nasze rzeczy. Na jachtach znajdziemy też łazienki, czasami są to połączone pomieszczenia WC i natrysku, a czasami osobne. Czasami kabiny mają „własne”, prywatne łazienki.

jacht na wodzie

Rodzaje kabin

Najczęściej najwygodniejsze są kabiny, które znajdują się z przodu jachtu — są to tak zwane kabiny dziobowe, tak przynajmniej jest, dopóki kabina dziobowa jest jedna. Na większych jachtach często są dwie kabiny dziobowe obok siebie, wtedy przeważnie są one ciaśniejsze.

Zdarza się, że na jachcie jest tzw. kabina armatorska, czyli sypialnia właścicieli. Wówczas jest to najbardziej luksusowe miejsce – najprzestronniejsze i najwygodniejsze.

Kabiny znajdujące się na tyle jachtu to kabiny rufowe — są one przeważnie większe od kabin dziobowych, ale oczywiście mniejsze od armatorskich. Na dużych jachtach można spotkać się z kabinami z łóżkami piętrowymi, jednak są one nieco mniej komfortowe, choć stanowią idealne rozwiązanie dla załogantów, którzy w ogóle się nie znają lub znają się tylko trochę.

Wybierz się na jacht

Wybierz komfortowy i dopasowany do Twoich potrzeb jacht dzięki naszej intuicyjnej wyszukiwarce. Setki atrakcyjnych ofert czekają właśnie na Ciebie!

Zobacz jachty

Najmniej wygodnymi kabinami na jachtach są tzw. kabiny skiperskie, przeznaczone dla skipera. Jest w nich najmniej miejsca, a wchodzi się do nich najczęściej bezpośrednio z pokładu.

Najczęściej wszystkie te kabiny są (może z wyjątkiem skiperskich) dwuosobowe z jednym szerokim dwuosobowym łóżkiem. Kabiny piętrowe są również dwuosobowe, tyle że są w nich dwa pojedyncze łóżka jedno nad drugim. Kabiny trzy i czteroosobowe są na współczesnych jachtach czarterowych raczej rzadko spotykane.

Układy kabin na jachtach są bardzo różne dlatego niezależnie od tego, czy wybieramy się na urlop w kameralnym gronie, czy bardzo dużą grupą osób, to możemy dobrać jacht odpowiednio do swoich potrzeb i oczekiwań. Warto poświęcić temu trochę uwagi, żeby wszyscy załoganci byli z przydziału kabin zadowoleni 🙂

  1. Wszystkie kabiny mają swoje plusy i minusy.
    1. Kabina dziobowa (jeśli pojedyńcza) przestronna, wysoka, ale jeżeli zamierzacie pływać w nocy przy zafalowaniu nie bedzie tam najwygodniej.
    2. Kabiny rufowe są mniej wygodne niz pojedyńcza dziobowa, lepiej sie w nich jednak śpi w nocy w trakcie pływania, ale przy włączonym silniku jest tam jednak dość głośno.
    3. Wad tych nie ma na kojach w messie, ale jest to miejsce przejściowe i brak tam prywatności.

    Jak widać nie ma najlepszej kabiny, są tylko prywatne preferencje co nam bedzie mniej przeszkadzało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwa + siedem =