Jak dbać o swoje zdrowie podczas rejsu?

Rejs to bez wątpienia świetne przeżycie, które gwarantuje fajną dawkę adrenaliny, zachowaną w idealnej proporcji z pełnym relaksem. By jednak mieć spokojną głowę, warto zadbać i zabezpieczyć swoje zdrowie, na przykład kompletując podręczną apteczkę czy wyrabiając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak przygotować się na jacht, by wspominać nasz urlop z uśmiechem?

Leki z apteki, czyli podstawowe wyposażenie apteczki

Jachty czarterowe zawsze wyposażone są w apteczki pierwszej pomocy, niestety ich zawartość często pozostawia wiele do życzenie dlatego warto samemu spakować najważniejsze rzeczy. Apteczka, którą zabieramy na jacht powinna być podobna do tej, którą posiadamy w samochodzie lub w domu. Zadbajmy, aby znalazły się w niej podstawowe leki zapobiegające bólom, przeziębieniom czy też zatruciom pokarmowym. Warto umieścić w niej krople do oczu (przydadzą się w szczególności, gdy wpadnie nam coś do oka), środki opatrunkowe (bandaże oraz plastry), woda utleniona oraz rękawiczki gumowe. Jednak jedną z najważniejszych rzeczy oraz najbardziej przydatnych na jachcie będzie środek na oparzenia, jak na przykład pantenol. Wiele z nas zapomina, ale przebywając na wodzie dużo szybciej się opalamy, a najbardziej narażone na oparzenia są kark oraz nos. Jeżeli któryś z członków załogi zażywa na stałe jakieś leki, to powinien zabrać ze sobą odpowiedni ich zapas, ponieważ kupienie ich na wakacjach może być bardzo kłopotliwe.

Karta EKUZ

Podróżując do dowolnego kraju Unii Europejskiej warto wyrobić sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia, którą otrzymamy bezpłatnie w NFZ. Dzięki temu dokumentowi mamy prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej. Kartę wyrobimy w ciągu kilku minut w naszym oddziale NFZ lub za pośrednictwem osób trzecich, jeśli wydamy im stosowne oświadczenie.  Oprócz wyrobienia karty EKUZ, zaopatrzmy się także w ubezpieczenie KL i NNW podczas rejsu. Takie ubezpieczenie warto wyrobić dla całej załogi (grupowo). Dostępne są one u każdego większego ubezpieczyciela, a ich zakres jest analogiczny do tego, który oferowany jest klientom indywidualnym. Różnią się natomiast ceną – te grupowe są zdecydowanie tańsze. Chcąc uniknąć dodatkowej pracy i papierków możesz wykupić ubezpieczenie załogi przy rezerwacji jachtu, taką możliwość daje serwis YACHTIC.

Para na jachcie

Pierwsza pomoc na jachcie

Jeżeli na jachcie wydarzy się jakiś nieszczęśliwy wypadek, przede wszystkim zachowajmy zimną głowę i poinformujmy o wszystkim skipera. To on jest za nas odpowiedzialny i z pewnością będzie wiedział, jak należy zachować się w trakcie problemów. Warto też, aby chociaż jeden z członków załogi odbył elementarny kurs pierwszej pomocy. Wiedza, którą nabędziemy na kursie, może okazać się przydatna nie tylko w trakcie rejsu, ale również w codziennym życiu. Nabędziemy świadomości, jak zachowywać się w trakcie stresowej sytuacji, wiedząc jak ocenić stan poszkodowanego, udzielić pomocy oraz jak opatrzyć rany, oparzenia czy złamania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

3 × 5 =