Wynajem jachtu w Szkocji — poznaj tajemniczą atmosferę Wyspy Skye

Położona w północnej części archipelagu Hebrydów Skye to druga co do wielkości wyspa Szkocji i czwarta co do wielkości wyspa w Wielkiej Brytanii. Przez turystów nazywana jest Wyspą Mgieł, a to wszystko za sprawą niecodziennego krajobrazu, który zmienia się w zależności od warunków pogodowych (częstym zjawiskiem są tu gęste i tajemnicze mgły, które spowijają całe połacie terenu). Południe wyspy jest pełne zieleni, natomiast północ to głównie majestatyczne góry. Skye to także miejsce popularne wśród doświadczonych miłośników jachtingu, którzy przybywają tu każdego roku w poszukiwaniu zapierających dech w piersiach widoków i niepowtarzalnego klimatu. Co warto zobaczyć, pływając w tej części Szkocji?

Widok na latarnie Neist Point z lotu ptaka

Kameralne Loch Maddy

Opływając Skye do dyspozycji są cztery porty jachtowe (Mallaig, Kyle of Lochalsh, Loch Maddy i Boisdale), a poza tym wyłącznie kotwicowiska, które w większości są dobrze osłonięte przed wiatrem. Część z nich wyposażono w boje cumownicze, dzięki czemu postój w nich jest łatwiejszy i nie wymaga ciągłego pilnowania pozycji jachtu. Wypływając z Mallaig na rejs wokół Skye, pierwszym dużym, przystankiem jest Loch Maddy, położone na wyspie North Uist na Hebrydach Zewnętrznych, na północny zachód od głównej wyspy. Wokół przylądka rozsiane jest jest wiele skał przybrzeżnych, a wpływających do portu wita klimatyczna latarnia morska Neist Point, zbudowana w 1909 r. Dwumilową zatokę wyspy otaczają trawiaste wzgórza, które najlepiej podziwia się w blasku zachodzącego słońca. Port Loch Maddy oferuje przystań jachtową w formie pływającego pomostu dla 26 jachtów. Można tu znaleźć toalety, prysznice i biuro bosmana, a koszt postoju za noc wynosi 2 funty za każdy metr długości jachtu. W pobliżu znajduje się niewielkie miasteczko z restauracją, pocztą i kościołem. Na zachodzie wyspy można zobaczyć piękne plaże, jednak aby tam dotrzeć warto zarezerwować sobie trochę czasu i znaleźć taksówkę lub poczekać na kursujący po okolicy autobus.

Widok na wybrzeże Skye

Szkockie cuda natury i stolica Skye

Wypływając z Loch Maddy w kierunku południa i półwyspu Troternich można podziwiać zielone góry Quiraing, z których słynie Skye. To miejsce popularne wśród miłośników górskich wędrówek, jednak przemierzanie go pieszo wymaga naprawdę dobrego przygotowania pod kątem ubioru i kondycji. Zapierające dech w piersiach widoki obejmują urwiska, skały, a nawet wpadający do morza wodospad Mealt Falls. Kolejnym punktem wartym odwiedzenia jest stolica wyspy, Loch Portee, zatoka z dużym kotwicowiskiem. Chociaż Portee nie ma mariny, posiada pomost do zacumowania pontonu, bankomat, puby, restauracje i market. Ze względu na dobre skomunikowanie z pozostałą częścią wyspy, to dobry punkt wypadowy do atrakcji Skye znajdujących się w głąb lądu.

Eilean Donan Castle

Najpiękniejsze atrakcje na Skye

Nieopodal Loch Portee na turystów czeka zamek Eilean Donan Castle, pamiętający czasy wojen z wikingami czy Drugiego Powstania Jakobitów. W twierdzy turyści mogą zobaczyć salę bankietową, zamkową kuchnię czy stanowiska wartownicze na murach, skąd rozpościera się widok na okolicę. To jednak nie jedyny zamek na Skye — imponującą budowlą jest także Zamek Dunvegan, XIII-wieczna warownia z imponującymi wnętrzami i ogrodem. To najstarszy, nieprzerwanie zamieszkały zamek w całej Szkocji! Wokół fiordu, na którym został wybudowany, często można zobaczyć wylegujące się foki, co stanowi dodatkową atrakcję dla wszystkich pływających. Miłośnicy whiskey koniecznie powinni zawitać do destylarni Talisker w zachodniej części wyspy. Destylarnia działa od 1830 r. i oferuje zwiedzanie z degustacją wytwarzanych tu trunków — koszt wstępu to tylko 7 funtów.

Pływając po Morzu Hebrydzkim, należy być przygotowanym na prądy, które zmieniają swój kierunek aż 4 razy na dobę — to one dyktują moment, w którym wyjście w morze jest bezpieczne. Chociaż przeważnie prądy te nie należą do najsilniejszych, można natrafić na kilka wyjątków. To tzw. bramy pływowe, czyli miejsca, w których prądy przyspieszają do 8, a czasem nawet 12 węzłów. Poza tym warto uważać na bystrza, wiry i fale stojące. Morze to wymaga naprawdę dobrej nawigacji szkierowej i pływowej, a także rozeznania w prądach. Mimo to Skye jest zdecydowanie warte odwiedzenia — piękne widoki, wymagające warunki i szkocki klimat z prawdziwego zdarzenia czynią z tej wyspy jeden z najciekawszych kierunków żeglarskich w tej części Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

cztery × 3 =