Najważniejsze informacje dla żeglarzy – Cypr Północny, Liban i Izrael

Żeglowanie na Morzu Śródziemnym nie ogranicza się tylko do najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, takich jak Chorwacja, Grecja, Włochy czy Hiszpania. Bardziej doświadczeni i wytrawni miłośnicy jachtingu wiedzą, że poza tymi krajami, istnieje całe mnóstwo alternatywnych zakątków, w tym kraje takie jak Cypr Północny, Liban czy Izrael. Zanim jednak wybierzemy się jachtem w te rejony, warto dobrze się do tego przygotować — zwłaszcza pod kątem znajomości lokalnych uwarunkowań.

Cypr Północny, Liban i Izrael to państwa, które znajdują się poza Unią Europejską. Oznacza to, że każde z nich ma własne regulacje prawne dotyczące żeglowania — te natomiast zmieniają się w zależności od aktualnej sytuacji w danym kraju. Zanim wypłyniemy na tamtejsze wody, koniecznie zapoznajmy się z jego specyfiką — w ten sposób będziemy mogli zapewnić sobie bezpieczne i bezproblemowe pływanie.

Cypr Północny

 • Cypr Północny to państwo uznawane tylko przez Turcję — obowiązujące tu procedury wejścia i wyjścia są praktycznie takie same jak w Turcji
 • Warto unikać przepływania z Cypru Południowego do Cypru Północnego i w drugą stronę — napięta sytuacja między dwoma krajami może spowodować aresztowanie jachtu i załogi
 • Obywatele UE na terytorium Cypru Północnego powinni mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport ważny min. 6 miesięcy od planowanego dnia powrotu — wiza nie jest tu wymagana.
 • Najpopularniejsze miejscowości turystyczne to Kyrenia, Ayios Yeoryios i Famagusta.

Liban

 • Przed wpłynięciem na wody Libanu należy zapoznać się z aktualnymi procedurami — te ulegają częstym zmianom.
 • Będąc w odległości 12 mil od brzegu, z załogą jachtu może radiowo skontaktować się patrol wojskowy, który udziela instrukcji wejścia do portu. Następnie wpływający muszą się zameldować w odległości 6 mil od wejścia. Wejście powinno nastąpić w godzinach 5:00 – 20:00.
 • Do pobytu na terytorium Libanu upoważnia paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie mogą się w nim znajdować stemple graniczne z Izraela.
 • Wiza jednokrotnego wjazdu wydawana przez służby upoważnia do przebywania na terytorium Libanu przez miesiąc. Można ją przedłużyć maksymalnie do 3 miesięcy.
 • W Libanie zabronione jest kotwiczenie wzdłuż wybrzeża.

Izrael

 • 48 godzin przed przyjazdem należy wysłać maila do izraelskiej marynarki wojennej Navy z prośbą o e-mailowy formularz „Yacht-IMOT” – wypełniony dokument należy odesłać z powrotem.
 • W odległości od 20 do 25 mil od brzegu załoga może być wezwana do identyfikacji na VHF kanał 16. Możliwe jest także, że jacht zostanie przeszukany przez wojsko pod kątem przewożenia materiałów wybuchowych czy broni.
 • Do pobytu w Izraelu uprawnia paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu. Turystom wręczana jest bezpłatna wiza. Pieczątki wejścia i wyjścia wbijane są na specjalnej Karcie Wpisu, którą w trakcie pobytu w kraju należy trzymać razem z paszportem.
 • Docierać do wybrzeży i przystani należy najlepiej w godzinach 9:00 – 16:00. Trzeba także pamiętać, że w piątek po południu rozpoczyna się szabat.
 • Zabronione jest kotwiczenie przy plażach. Warto również unikać pływania nocą.

To z grubsza tyle, jeśli chodzi o najważniejsze kwestie związane z pływaniem jachtem w Cyprze Północnym, Libanie i Izraelu — mamy nadzieję, że pomogą Wam zaplanować bezpieczną podróż!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

szesnaście − siedem =