Cypr z pokładu jachtu – czarter jachtu na Cyprze

Nie da się ukryć, że Cypr jest jedną z najbardziej atrakcyjnych wysp pod względem turystycznym oraz żeglarskim. Sezon trwa tu niemal cały rok, a to za sprawą ciepłego i łagodnego klimatu, który pozwala na aktywny odpoczynek. Dodatkowo miłośników żeglugi do Cypru przyciąga jego linia brzegowa — różnorodna i ciekawa. Tutaj nie da się nudzić!

Co sprawia, że Cypr jest atrakcyjny dla żeglarzy?

Aby zrozumieć niezwykłą atrakcyjność Cypru jako miejsca wypoczynku pod żaglami, trzeba nie tylko spojrzeć na warunki pogodowe, ale również cofnąć się o setki lat. Ta na pierwszy rzut oka niepozorna wyspa Morza Śródziemnego, jedna z wielu, jest miejscem, gdzie stykały się dawne szlaki żeglugi łączące Afrykę, Azję i Europę. Naturalnie więc na Cypr docierały również różne kulturowe wpływy, głównie greckie i tureckie, czego pokłosie jest widoczne do dzisiaj. To małe państewko zamieszkują dwie narodowości, którym do dziś nie udało się znaleźć metaforycznego wspólnego języka.

Ta mieszanina dwóch odmiennych kultur sprawiła, że Cypr jest obecnie tak różnorodny pod względem zabytków, odbywających się imprez cyklicznych czy nawet kuchni. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, zachwyci się i będzie chciał powrócić. Dodatkowo doskonały klimat sprawił również, że Cypr stał się popularny wśród amatorów żeglugi.

Widok na bar na Cyprze

Cypr z pokładu jachtu — co zwiedzić?

Najlepszym punktem startowym dla turystów-żeglarzy jest marina w Larnace. Wystarczy kwadrans, by dostać się do niej z narodowego lotniska. Marina ma dużą bazę jachtów i dobrą infrastrukturę. Stamtąd możesz planować swoją dalszą podróż, ale już samo to miasto będzie świetnym miejscem, by poczuć prawdziwy, śródziemnomorski klimat, pospacerować klimatycznymi uliczkami i wstąpić na dobre wino.

Następnym punktem godnym odwiedzenia jest Ayia Napa. To jeden z najbardziej popularnych turystycznych kurortów, który tętni życiem cały czas i ma do zaoferowania atrakcje zarówno dla par, grup przyjaciół, jak i rodzin z dziećmi. Infrastruktura turystyczna tego miejsca jest imponująca: od dyskotek i klubów, przez piaszczyste, piękne plaże, aż po aquapark i delfinarium. Nie zabraknie także turystycznych punktów dla miłośników kultury. W Ayia Napa znajduje się także klasztor o bogatej historii.

Marina w Larance jest dobrą bazą wypadową do Nikozji, stolicy Cypru. Największe miasto wyspy, które jest jedyną na świecie podzieloną stolicą: południową część grecką i północną część turecką. Można tu zwiedzić kilka ciekawych muzeów i bliżej poznać historię wyspy oraz zrozumieć jej różnorodność kulturową, ale przede wszystkim trzeba zarezerwować czas na spacer po urokliwym Starym Mieście.

Zabytki na Cyprze

Informacje praktyczne

Obowiązującym językiem Cypru jest grecki, jednak w powszechnym użyciu jest również angielski, więc nie powinno być problemów z komunikacją. Granice Cypru można przekraczać wyłącznie przez przejścia na lotniskach w Larnace i Pafos oraz przejścia graniczne morskie w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi. Należy pamiętać, że północny Cypr to Turecka Republika Cypru Północnego i jest tzw. państwem nieuznawanym.

Ze względu na obecność Cypru w Unii Europejskiej, Polacy nie potrzebują wizy. W marinach stacjonują agenci, którzy pomagają w załatwianiu spraw formalnych. Wyspa oprócz mariny w Larance posiada jeszcze dwa naturalne porty: w Limassolu i Famaguście.

Żeglowanie po wodach Cypru to czysta przyjemność! Niesamowicie sprzyjający klimat, różnorodna linia brzegowa oraz atrakcje, które znajdują się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od portów, sprawiają, że będziesz chciał tam często wracać.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwadzieścia + trzy =